Zupy - zalety i rodzaje

Zupy
fot. CGissemann/Shutterstock

Dawniej były czasy, kiedy zupy nie były zbyt popularne i lubiane. Na szczęście to przekonanie już nie obowiązuje, ponieważ moda na zupy znowu nastała. Jest wiele rodzajów i gatunków zup. Wyróżniamy przede wszystkim zupy kupne, czyli tak zwane ekspresowe praktycznie bez żadnych wartości odżywczych, zupy ziemniaczane, jarskie, mięsne, rybne, zupy zimowe, owocowe, chłodniki, oraz tak zwane zupy bidule czy postne. Sekretem dobrej zupy jest woda, która nie powinna mieć posmaku chloru, a taką wodę niestety mamy w naszych domach a zwłaszcza miastach. Ważnym dodatkiem w zupach bez wątpienia są warzywa oraz zioła i przyprawy. Zupy mięsne lubią zieleninę i dodatki ziołowe, zupy fasolowe, grochowe lubią majeranek. Natomiast do zupy pomidorowej warto dodać świeżą bazylię. Natomiast zupy ziemniaczane czy z kurczaka będą bardziej aromatyczne, jeśli dodamy odrobinę tymianku i rozmarynu. Warto do swojego codziennego menu włączyć od czasu do czasu zupę ze względu na swoje walory smakowe jak i odżywcze, ponieważ pożywna zupa dostarczy naszemu organizmowi wiele cennych witamin i minerałów.

Wartościowe zupy

Zupy powinny gościć na naszych stołach codziennie. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ rozgrzewają i dostarczają nam wiele składników odżywczych. Odżywcza i smaczna zupa powinna być przygotowana z naturalnych składników. W miarę możliwości unikajmy koster rosołowych i bulionów, skracają one czas gotowania, ale nie są zdrowe. Wywar jest podstawą zupy i gotujemy go z warzyw. Najlepsze przyprawy do zupy tu ziele angielskie ( poprawia trawienie), liście laurowe ( pobudzają apetyt), sól i pieprz ( zapobiega wzdęciom i poprawia krążenie). Zupa gotowana na warzywach ma mało kalorii, natomiast na mięsie jest bardziej tucząca.

Zupy, do których dodaje się zasmażki, zabiela mąką czy śmietaną, są bardzo smaczne a zarazem tuczące. Dlatego zamiast śmietany można dodać maturalny jogurt lub mleko, najlepiej po ugotowaniu. Do zagęszczenia można użyć otrębów, które są źródłem błonnika, witamin: A i E, wapnia, potasu i magnezu. Najzdrowsze są otręby owsiane, które obniżają poziom złego cholesterolu i przyśpieszają przemianę materii.

Sposób na przesoloną zupę

Gdy przesolimy zupę uratujemy ją dodając do niej 2-3 przekrojone ziemniaki lub kilka skórek suchego chleba. Najlepiej solić ją mniej więcej w połowie gotowania, wówczas sole mineralne zawarte w warzywach przejdą do zupy. Solenie pod koniec gotowania sprawi, że warzywa rozgotują się i będą mdłe.

Tagi: zupy zupa