Potrawy z dyni - Dynia dobra na nowotwór

Potrawy z dyni
fot. graletta/Shutterstock

Dynia to rodzaj roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych obejmujący około 20 gatunków. Sezon na dynię przypada jesienią, lecz przez resztę roku nasza dieta może być wzbogacona o potrawy z tego niedocenianego warzywa. Należy dodać, iż dynia posiada wielu krewniaków, w tym: cukinię, kabaczka, ogórki oraz melony. Dynia pochodzi z Ameryki, lecz obecnie uprawiana jest na każdym kontynencie naszego globu. Od dawna jak i do tej pory intryguje swym niepowtarzalnym smakiem i kształtem. Poza tym kojarzy się najczęściej z magią oraz uzdrawiającymi właściwościami.

Dynia jest bardzo zdrowa i zawiera m.in.

  • pektyny,
  • kwasy organiczne takie jak: cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy,
  • ważne witaminy C, B1, B2, B6 oraz PP.

Dynia posiada kilka zastosowań, lecz przede wszystkim doskonale sprawdza się w kuchni. Istnieje mnóstwo przepisów z zastosowaniem tego warzywa. Są to zarówno dania klasyczne, jak i te bardziej egzotyczne i wymyślne smakołyki. Z miąższu dyni najczęściej robi się zupę, przyrządza desery, marynuje ją lub kandyzuje. Ponadto można z niej zrobić kompot, puree, dodać do ciast, a także smażyć lub gotować na parze czy piec w piekarniku. Dynię można również gotować czy zamrażać. Lecz przygotowując potrawy z dyni, nie należy wyrzucać pestek, doskonale smakują prażone w piekarniku. Przykładowe dania z dyni to: lazania z cukinią, ciasto czekoladowe z dynią, i wiele innych. Obecnie często kojarzona z Amerykańską tradycją Halloween, kiedy to wydrążone dynie „straszą” w amerykańskich domach.

Dynia dobra na nowotwór

Dynia - warzywo, które do niedawna kojarzyło nam się z świecącymi lampionami na Halloween ma szereg niesamowitych właściwości zdrowotnych i gastronomicznych. Dynie najlepiej wybierać dojrzałe i najbardziej pomarańczowe, bo zawierają dużo beta-karotenu i selenu, dzięki tym właśnie związkom chemicznym te bardzo niepozorne warzywa działają antynowotworowo. Należy jednak pamiętać, że beta-karoten czyli pochodna witaminy A rozpuszcza się tylko w tłuszczu, więc robiąc dyniową zupę, ciasto lub placki należy dodać odrobinę oleju. Dodatkowo spożywanie dyni pod różna postacią pobudza do działania nerki, przyspieszając usuwanie nadmiaru wody z organizmu, a to wszystko za sprawą obecnego w warzywie potasu, natomiast cynk działa upiększająco: wzmacnia włosy i paznokcie oraz wspomaga walkę z problemami skóry. Dynia jest warzywem bardzo niskokalorycznym, bo aż w 90% składa się z wody nie zawiera nawet grama tłuszczu. Placki, zupy, ciasta z dyni i wiele innych przetworów z tego warzywa można jest w dużych ilościach bez obaw, że zaszkodzą naszej figurze.

Tagi: dynia potas cynk