Kukurydza - walory złocistych kolb

Kukurydza - walory złocistych kolb
fot. dinostock, Photoxpress.com

Kukurydza to rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych. Obecnie hoduje się 5-6 gatunków, wśród których króluje kukurydza zwyczajna. Swym zasięgiem objęła cały świat i tym samym należy do zboża uprawianego na wielką skalę. Warzywo to zaczęto już uprawiać pięć tysięcy lat temu i jej pochodzenie zawdzięczamy Peruwiańczykom. Na nasz kontynent trafiła dzięki słynnemu podróżnikowi Krzysztofowi Kolumbowi. Lecz do Polski dotarła ok. XVIII wieku i swoją popularnością cieszy się po dziś dzień. Te złociste kolby uwielbiają pałaszować zarówno dorośli jak i dzieci.

Najczęściej spotyka się jej dwie odmiany, czyli jadalną i pastewną. Ta druga wykorzystywana jest jako składnik pasz zwierzęcych. Niegdyś występowała jako dzika roślina, lecz dzisiaj już się jej nie spotyka. Poza tym jej młode kolby oraz niedojrzałe nasiona określonych odmian używane są jako warzywo. Natomiast zielone pędy do produkcji pasz. Ponadto jej sucha słoma używana jest do wyrobu papieru.

Kukurydza jest rośliną, którą wykorzystuje się m.in. jako surowiec w przemyśle spirytusowym, piwowarskim, olejarskim, spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz cukierniczym. Oprócz tego posiada wiele wartości odżywczych i leczniczych. Każda z jej części zawiera mikroelementy niezbędne człowiekowi. I tak: liście i łodygi kukurydzy są źródłem witamin z grupy B, witaminy D,E,A,C oraz K. Natomiast jej ziarno jest bogate w sole potasu, fosforu, żelaza, selenu, cynku, miedzi, magnezu, wapnia oraz niewielkie ilości kobaltu, jodu czy bromu.

Warzywo to można nie tylko jeść po ugotowaniu, ale również konserwować, marynować czy zamrażać. Jest wiele sposobów przyrządzania i wykorzystywania kukurydzy. Doskonale smakuje gotowana, grillowana, preparowana oraz konserwowana. Tą ostatnią szczególnie wykorzystuje się do sałatek i dań przyrządzanych na ciepło.

Tagi: kukurydza