Jak walczyć z grzybicą?

Grzybica może zaatakować naszą skórę bez względu na to, jak bardzo dbamy o higienę osobistą. Te dokuczliwe drobnoustroje czają się wszędzie, zaś jeden nieostrożny ruch może sprawić, że przeniosą się na naszą skórę.

Najczęściej grzybica atakuje nasze stopy, bo też one są najłatwiejszym celem. Wystarczy brak klapek na basenie, a już można narazić się na problemy związane z grzybicą. Szczególnie zagrożone są stopy zimą, gdy przez większość dnia nosimy i grube skarpety, i nieprzewiewne buty. Stopy się pocą, zaś towarzysząca temu wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów. Warto uważnie przyglądać się swym stopom, by odpowiednio wcześnie zauważyć pierwsze niepokojące objawy. To zaczerwieniona skóra między palcami oraz swędzenie. Inny objaw to łuszczenie się naskórka na podeszwach oraz zmiany pojawiające się na paznokciach. Stają się one matowe i pogrubione, ciemniejsza staje się ich barwa. Im wcześniej rozpoczniemy stosowne leczenie, tym lepiej. Ważnym elementem terapii jest stosowanie leków przeciwgrzybicznych. Aby zapobiegać grzybicy należy dbać  o to, by stopy były zawsze suche. Po kąpieli ważne jest ich dokładne osuszenie. Warto zadbać również o to, by nasze buty były przewiewne, co zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybicy.

Stopy nie są jednak jedynym miejscem, w którym może pojawić się grzybica. Narażona jest również skóra głowy, zaś włosy są świetnym miejscem dla rozwoju grzybów, które prowadzą to powstania problemów z łupieżem. Ważne w walce z ta dolegliwością jest stosowanie odpowiednich szamponów, które pozwolą zapobiegać łuszczeniu się naskórka. Warto również ograniczyć ilość używanych środków do stylizacji fryzury, zaś po każdym myciu głowy starannie usuwać z niej resztki szamponu.   

Grzybica może zaatakować również skórę twarzy, klatki piersiowej, piersi oraz pleców. Zazwyczaj jej przyczyną jest łupież, który z włosów przenosi się na inne części ciała. Pierwszymi objawami, mogącymi świadczyć o tym, że naszą skórę atakuje grzybica, są zazwyczaj różowe obwódki lub plamy pojawiające się na skórze. Z czasem zaczynają się większe problemy, jak grudki i krostki oraz swędzenie. Leczenie grzybicy skóry zazwyczaj polega na wcieraniu w nią różnych przeciwgrzybicznych maści.

Warto pamiętać o tym, by po stwierdzeniu pierwszych objawów grzybicy skorzystać z fachowej porady dermatologa. Niestety problemu związanego z grzybicą zazwyczaj nie daje rozwiązać się samodzielnie, zatem im wcześniej skorzystamy z fachowej porady, tym skuteczniejsze i szybsze będzie jej leczenie.

Tagi: grzybica